Účast na Veřejné konzultaci k revizím

Dne 2.4. 2024 spustil Národní pedagogický institut Veřejnou konzultaci k revizím Rámcových vzdělávacích programů pro předškolní a základní vzdělávání. Tato možnost vznést své podněty a připomínky bude možná až do 31.5. 2024. My se této konzultace také aktivně účastníme, jelikož si uvědomujeme důležitost inovace vzdělávacího obsahu v každodenní práci s dětmi předškolního věku.

Nové RVP PV vychází ze čtyř vzdělávacích oblastí a akcentuje rozvoj dvou gramotností, čtenářské a matematické. Zohledňuje osvojení osmi klíčových kompetencí, mezi nimiž je i například kompetence digitální a pracovní. Výstupem jsou definované očekávané výsledky učení ke každé z jednotlivých kompetencí.

Detailní návrh revidovaného Rámcového vzdělávacího programu naleznete zde.

Spolupráce s gestory předškolních zařízení

Dne 18.3. 2024 pořádalo MŠMT odborný panel na téma Předškolní vzdělávání v datech. V rámci akce byla prezentována data z domácích a zahraničních studií, předpokládaný demografický vývoj počtu dětí ve věku dvou až šesti let či změny v oblasti sběru dat a školské matriky. Mimo to byla diskutována i klíčová témata týkající se aktualizace obsahu vzdělávání, odkladů povinné školní docházky nebo rovných příležitostí ve vzdělávání.

Předsedkyně Asociace soukromých firemních školek a dětských Jolana Jakoubková vystoupila na tomto panelu s prezentací na téma Aktuální výzvy a jejich návrhy řešení v předškolním vzdělávání a v oblasti výchovy a péče. Výstupem této akce jsou mnohé podnětné návrhy na legislativní změny (definování dětí cizinců, zápis do rejstříku MŠMT), ale také i podněty k vzájemné spolupráci příslušných gestorů, především MŠMT a MPSV.

Věříme, že propojování příslušných aktérů na poli předškolního vzdělávání a péče je důležitá a přínosná pro budoucí rámcové zajištění kapacit pro děti předškolního věku.


Mezinárodní spolupráce

Předsedkyně Asociace soukromých firemních školek a dětských skupin Jolana Jakoubková se zúčastnila akce litevské společnosti PPMI, jež se zaměřuje na analýzu veřejné politiky. Tato společnost spolupracuje s Mezinárodní organizací práce OSN na projektu na Ukrajině, jehož hlavním cílem je pomoci ukrajinské vládě zavést alternativní možnosti péče o děti v oblasti předškolního vzdělávání. Cílem projektu bylo sdílení dobré praxe v postupech postkomunistických zemí, které by byly aplikovatelné i na Ukrajině.

Jolana Jakoubková ve své prezentaci představila její zkušenosti v poskytování služeb firmám při zakládání firemních školek. Hovořila o tom, co je nutné k založení firemní školky s ohledem na legislativní stránku, specifické potřeby daných firem a také i o samotném provozování. Jednou z firemních školek, kterou v rámci sítě společnosti Firemní školky zřídily pro Skupinu ČEZ, je i Dětská skupina Watík. Za Skupinu ČEZ vystoupil její zástupce z oblasti HR, Ing. Petr Kotouč, který ve svém příspěvku zmínil kroky, které vedly firmu k založení firemní školky, právní předpisy, které bylo nutné dodržet, a také efektivitu tohoto řešení. Dále také nabídl pomoc při budování firemní školky na Ukrajině, do čehož se připojila i moldavští zástupci.

Wellbeing ve školách

Naši členové ze sítě Firemních školek se účastnily týdne Wellbeingu ve školách, který se konal v termínu od 13. – 20.2.. Hlavní koncept týdne byl tvořen společností  Partnerstvím pro vzdělávání 2030+. Akce byla doprovázená různými workshopy, webináři na vybraná témata, kterých se mateřské školy a dětské skupiny zúčastnily. Dále k tématu duševního zdraví a psychické pohody dětí byly vytvořeny materiály, jež budou aplikovány ve vzdělávání našich dětí.

Tématiku duševního zdraví vnímáme jako velmi důležitou, proto se naši členové účastní i dalších zajímavých webinářů, například 11.4. webináře na téma Traumatizované dítě v mateřské škole pořádaného Národním pedagogickým institutem.